Slíďák tatarský (Lycosa singoriensis) je největší evropský pavouk, tělo samice dosahuje velikosti až 3,5 cm. S nohami je pavouk veliký až 7 cm. Slíďák má tmavě šedé tělo s černou kresbou na hlavě a bílými tečkami na zadečku. Vyskytuje se převážně ve stepních oblastech východní Evropy, především v Rusku a Maďarsku. Žije však také na několika místech střední a jižní Moravy, kde našel příhodné podmínky k životu. Obývá zde především opuštěné pískovny a hlinitopísčité břehy slepých ramen řek.
Slíďák tatarský žije v podzemních norách, které si sám vyhrabává. Nory vypadají zhora jako myší díry, jsou vystlané pavučinou a hluboké 10 až 20 cm. Pavouk je přes den schovaný v noře, na lov se vydává k večeru, loví větší hmyz a jiné pavouky.
Páření probíhá v létě, samci většinou krátce poté uhynou, ale samice přežívají další zimu. Z uschovaného spermatu oplodní brzy na jaře vajíčka, která uloží do utkaného kokonu. Kokon s vajíčky pak samice nosí na zadečku. Ve slunečných dnech sedí samička v ústí nory zadečkem nahoru a nechává zahřívat kokon sluncem. Vylíhlá mláďata pak samice nosí ještě krátkou dobu na zádech.
Stejně jako ostatní pavouci je i slíďák tatarský jedovatý, jeho kousnutí však není pro člověka nebezpečné.
Autorka: Irena
Zdroje: http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/navrat-tarantule-aneb-slidak-tatarsky-opet-v-ceske.pdf https://cs.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%AD%C4%8F%C3%A1k_tatarsk%C3%BD Foto: By Sandhu (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons By Avereanu (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons By mistic [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons