Křižák pruhovaný – Dříve vzácný, dnes běžný

Křižák pruhovaný v pavučině, ve které je zřetelné stabilimentum
Křižák pruhovaný v pavučině, ve které je zřetelné stabilimentum

Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi) byl ještě před 50 lety typický pro Středomoří a ve střední Evropě se vyskytoval pouze výjimečně v teplejších oblastech (např. na Pálavě). V současné době se rozšířil po celé střední Evropě, relativně hojný je jak v Česku, tak např. v Polsku nebo v Německu.

Jde o poměrně velkého pavouka, tělo samičky měří 1,5 cm, samečci jsou výrazně menší, měří jen 4 – 5 mm. Samička má výrazné zbarvení – na hřbetě se střídají bílé, žluté a černé pruhy, pruhované jsou také dlouhé nohy. Samečci jsou zbarveni méně výrazně.

 
Sameček křižáka pruhovaného
Sameček křižáka pruhovaného

Křižák pruhovaný si staví kruhové pavučiny ve vysoké trávě. Do sítě umisťuje tzv. stabilimentum (svislý pás silných vláken) typické pro křižáky. Živí se především kobylkami a kořist usmrcuje jedem. Jed není pro člověka nebezpečný, ale např. u malých dětí může způsobit podráždění kůže.

K páření dochází na konci léta, akt končí sežráním samečka. Samice poté upřede v trávě dva až tři kokony, do kterých naklade vajíčka. Mláďata pak v kokonu přečkají zimu.  

Když jsme samičku tohoto pavouka minulé léto objevili doma, vzali jsme ji do krabičky na hmyz a po prozkoumání odnesli asi kilometr daleko 🙂

Křižák pruhovaný
Křižák pruhovaný

Autorka: Irena

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99i%C5%BE%C3%A1k_pruhovan%C3%BD
https://de.wikipedia.org/wiki/Wespenspinne
Foto:
By Kristian Peters -- Fabelfroh 13:03, 27 January 2007 (UTC) (Self-photographed) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
By Lucarelli (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *